Pískoviště vs pískování

Rozdíl v těchto dvou pojmech tkví v místě, kde se to děje. Zatímco na pískovišti si děti hrají s pískem, pískování je úprava povrchu drobnými částicemi (abraziva). Svým způsobem jde o podobnou věc, protože na písku na pláži si dospělí i děti obrušují zrohovatělou kůži chodidla zatímco u pískování jde o obroušení povrchu daného předmětu (čili jeho zdrsnění).

abraziva

Tryskání vs pískování

Co je správně? Je lepší říkat tryskání nebo pískování? V dřívějších dobách se říkalo pískování, dnes to nahradil termín tryskání, takže jde o jeden a tentýž způsob úpravy povrchu, jen má dva názvy (lidový název pískování, podle odborníků tryskání).

Jaký je princip tryskání/pískování?

Funguje to podle názvu tryskání – tryskou se pod vysokým tlakem vstříkne abrazivum proti povrchu daného předmětu. Pískuje se z toho důvodu, aby se daný předmět zbavil koroze, všemožných nečistot nebo jen pro požadované zdrsnění předmětu. K pískování potřebujeme pískovačku, kompresor, nějaké abrazivo a ochranné pomůcky zejména hlavy (z důvodu poletujícího písku).

Ochranné prostředky

K čemu je zdrsnění povrchů dobré?

Pomocí abraziva můžeme z požadovaného předmětu odstranit korozi, připravit povrch na rytí všemožných nápisů, připravit předmět na zdobení skla, různých druhů kamene, případně plastů.

Co všechno můžeme pískováním zdrsnit?

Možností, jak a kde využít pískování, je mnoho počínaje automobilovým průmyslem (disky, autodíly, karoserie, vozidla veteráni), přes využití v domě (pískování plášťů budov a střech, schodů a podlah, sklepů), ve strojírenství, v dopravě (pískování železničních vozů a lokomotiv, železničních pražců, stožárů, mostů aj).

Čím se pískuje?

Jen tak hadicí a abrazivem určitě ne. K pískování se používají:

  • mobilní pískovačky (vhodné k přenosu přesně tam, kde je potřeba pískovat),
  • kabinové pískovačky (trysky mají rekuperaci abraziva)

Pokud chcete renovovat starý historický automobil nebo se jen zbavit koroze, pískování od firmy pískovačky.cz pomůžou dokonale.

Půjdeme na pískoviště? Ne do dílny