
Všem je asi jasné, že rostliny potřebují ke svému růstu pokud možno co největší přístup ke slunečnímu světlu. To platí jak o těch divokých, tak i o těch domestikovaných, jako je například zelenina. I to je ostatně důvod, proč máme obvykle záhony uprostřed zahrady, kde je nejvíce volného prostoru a kam sluneční světlo dopadá celý den. To samé ostatně platí i o skleníku, který se od záhonu liší pouze tím, že je zastřešen. Právě u něj si to však mnoho lidí neuvědomuje, a tak dávají v rámci ušetření místa či estetiky skleník ke stěně https://www.skleniky.eu/eshop/sklenikove-pristavby, ať už domu, garáže či kůlny.
Jistě, vzhledem k tomu, co jsme si již řekli, by se to mohlo zdát jako hodně špatný nápad, jehož důsledkem bude menší úroda. Avšak nemusí tomu tak být ani zdaleka vždy. Najdou se totiž situace, kdy fakt, že je otevřen pouze ze tří stran, skleníku, tedy spíše rostlinám v něm, až tak nevadí.První důležitou věcí je samozřejmě orientace stavby a také to, ke které zdi je konkrétně přitisknut. V tomto ohledu se ukazuje jako zdaleka nejlepší, pokud je nalepen na severní stěnu. Právě od severu totiž přichází zdaleka nejméně slunečního svitu, neboť tímto směrem se Slunce z našeho pohledu nevyskytuje. Vychází na východě, v poledne je na jihu, a večer zapadá na západě. Pokud je tedy skleník otevřen z těchto tří směrů, pak není prakticky žádný problém.
Ovšem ani to, pokud jej stavba stíní například z jihu, nemusí být až takový problém. Zde můžeme nedostatek světla vyřešit umělým osvětlením, které Sluneční paprsky nahradí. Jen musíme vědět, že je nutné koupit žárovku s plným spektrem slunečního světla, včetně toho ultrafialového. Pouze to viditelné, nebo dokonce i jen jeho část, pro tyto účely rozhodně nestačí. Tedy alespoň pokud chceme, aby nám pěstované rostliny dobře rostly a abychom na konci sezóny měli skutečně bohatou úrodu – a to je cílem každého, i amatérského zahradníka.