O penězích se mluví dnes a denně, ale víte vůbec o tom, jak a za jakých okolností vstoupily do života našim předkům a tím i nám?
Trocha historie
Peníze jsou vlastně platidla, v prvopočátcích se vyráběla z mušlí, posléze z drahých kovů, jejich váhu a ryzost zajišťovala ražba. Penězům předcházel tvz. směnný obchod, ale ne vždy byla možnost směny výhodná pro obě strany. V polovině 10. století tak bylo platným platebním prostředkem plátno, které pak díky svému lesku nahradily vzácné kovy, výhodou byla i jejich velikost. V Mezopotámii už 5. tisíciletí př.n.l. používali jako směnný prostředek stříbro.
hromada centů
Mince
První mince byly použity v Malé Asii koncem 7. století př. n.l. Nejdříve se mince jen vážily, ale toto nebylo moc praktické a tak se přistoupilo k jejich ražbě. Co země, to jiná měna, proto se pokusil císař Konstantin (od roku 306 císař římský) zavést měnu stejnou, např. v Athénách byly mince vyráběny ze stříbra, ve Středomoří ze zlata, v Římě z bronzu.
Díky směňování mincí a snížení hodnoty drahých kovů ve středověku došlo ke vzniku bank.  Nedostatek kovů také zapříčinily války.
rozházené jednodolarovky
Bankovky                      
Předchůdkyněmi bankovek, jak je známe my, byly směnky, ty měly nahradit určitou sumu označenou na dřevěné hůlce zářezem. V 11. století tak v Číně vznikly první bankovky, které se v Evropě prvně ocitly v roce 1661. Zprvu se velké oblibě zrovna netěšily. Definitivní rozchod mincí z drahých kovů a bankovek nastal začátkem 20. století, do té doby bylo možno drahé kovy měnit za bankovky.
Co by čekalo svět bez bankovek
V případě, že by je lidstvo přestalo užívat, nastalo by zhroucení měny, tomuto však brání zákony daného státu.
21. století, konec papírových bankovek?
Zrušení bankovek se zatím obávat nemusíme, i přesto, že 21. století využívá hojně platební karty a jiné technologie. Zatím se žádný stát na zemi k návrhu na zrušení bankovek nepřiklonil.

Jak peníze spatřily světlo světa