Přemýšleli jste někdy jak je pro náš život nezbytná trubka? Dovedete si představit, že ráno vstanete a v koupelně Vám nepoteče voda? Že vám nebude hřát topení? Nepustíte plynový hořák na sporáku? Co podlahové topení, taktéž vedené v trubkách? Už víte, o čem mluvím?

tekoucí voda z kohoutku

Trubky však mají využití nejen jako potrubní rozvody. Trubkové lešení při stavbě či rekonstrukci domu, trubkové zábradlí, trubkové ploty, trubkové stožáry, dopravní značky na trubkovém sloupku. Trubky všude kam se podíváte. Každá firma zabývající se kovovýrobou musí mít na skladě velkou hromadu trubek, různých velikostí a materiálů. Ocelové trubky mohou být svařované nebo bezešvé. Dle materiálu je dělíme na obyčejné (černé) nebo nerezové. Obyčejné mohou mít i speciální povrchovou úpravu např. pozinkování. Ocel je slitina železa, uhlíku a dalších legujících prvků. Obsah uhlíku je do 2,14 %. Legujícími prvky a tepelným zpracováním se určují vlastnosti výsledné oceli. Nerezovou (korozivzdornou) ocelí nazýváme vysokolegovanou ocel, čímž se zvyšuje odolnost proti chemické a elektrochemické korozi. Legující prvky jsou především chrom a nikl. Nerezové trubky mají široké uplatnění v chemickém, potravinářském či automobilovém průmyslu. Vyleštěná nerezová ocel je velice efektivní i v architektuře.

vyleštěné nerezové trubky ohnuté

Nejběžnějším využitím trubek jsou ale bezesporu potrubní rozvody. Voda, plyn, odpadní látky, nafta, pára, olej, to vše trubky rozvedou na příslušná místa. Trubky se spojují svařováním, ale existují i trubky závitové, tj. se závitem na konci trubky, usnadňující rozebíratelnou montáž s dalšími prvky potrubního rozvodu. Běžná prodejní délka trubek je 6m. Ocelové trubky https://www.mtz-servis.cz/ mohou být také hladké, kalibrované, přesné, tenkostěnné, silnostěnné. Výběr je veliký, stačí si vybrat na našem webu. Nevím proč se slovo trubka dostalo do slangové mluvy jako hanlivá nadávka, ale já říkám, že bez trubek by neexistoval civilizovaný svět.

Ocelové trubky černé