S takovým nářadím by dnes mohl člověk čistit koním kopyta, ale rozhodně ne je někomu strkat kamkoli, a do pusy už vůbec ne. Já to vidím jen ve filmu a dostávám spalničky. Ale já se bojím zubaře všeobecně, takže to není důležité.

Normální člověk chodí k zubaři zcela běžně, tak jako do krámu pro rohlíky nebo chleba. V naprostém klidu se objedná a v naprostém klidu tam jde. Nechá se vyšetřit a má půl roku pokoj. Tak to chodí dnes u moderních dentistů, nebo chcete-li stomatologů. Bez potíží a problémů. Ty nastanou až u pacientů, kteří vidí zubaře jednou za deset let, a péče o zuby jim naprosto nic neříká. Mají tedy v ústech něco jako noty na buben a jen bolest je donutí stomatologa navštívit. Ten jen konstatuje katastrofu a podle míry poškození chrupu volí také léčbu. Někdy ji nezvládne sám, a tak je pacient odeslán na specializované pracoviště.

zdravý chrup

Takové nejsou v každé vesnici, ale pokud už jsou jinde, tak jsou na velmi dobré úrovni.

Běžný dentista vám může také poradit jak na péči o své zuby a pokud vám to neřekne on, tak dentální hygienik zcela určitě. Poví vám, jak tvrdý zubní kartáček byste měli používat a další podobné věci. Všechny budou pro vás dosti důležité tak dávejte pozor a nemyslete na to, co kde lítá.

Funguje to podobně v celé naší malé vlasti, takže ani zubní ordinace v Liberci není výjimkou. Lékař vám vlastně určí i postup, jak se o zuby starat. Může se stát, že vám doporučí dentální nit, nebo jiné zvláštnosti, kterými péči o své zuby můžete vylepšit.

kartáčky

Každý pacient by měl se svým zubařem vést otevřenou diskuzi o tom, co mu vyhovuje a co ne, a chodit na vyšetření dle jeho instrukcí. Pak se v podstatě nemá co stát, protože o každém malém kazu bude dentista vědět v podstatě ihned a také jej začne léčit. Takže rychlým zákrokem zabrání šíření kazu. Tím pádem budete mít zdravý chrup stále, a to díky vašemu dentistovi.

Moderní zubař