První zásadou, která platí vždy a všude, je vžít se do kůže návštěvníka. Pokud se dlouho věnujeme nějakému tématu, máme do něj široký a hluboký vhled. Chceme na webu zohlednit vše do posledního detailu. Myslíme si, že „takhle zjednodušovat je kacířství“. Ve skutečnosti to je jen tvůrčí slepota a ego, které nám brání ze svých požadavků na obsáhlost ubrat. Na vše je potřeba nahlížet prizmatem kolemjdoucího čtenáře.
Co když se opravdu potřebujeme věnovat široké škále témat? Ano, i to je možné, ale je nutné si web představit jako postupně se větvící strom. Na základní úroveň tedy položíme několik kamenů, od nichž se vše odvíjí. Ty by měly jasně a přehledně kategorizovat jednotlivé podkategorie. V rámci podkategorií již můžeme mít složitější schéma věnující se všem nutným podrobnostem.
úprava webovek.png
Přehlednosti také dodá správné členění textu. Významné části článků je vhodné oddělit, ať už stylem písma, tak i barvou. Co lze ilustrovat obrazově, to tak i proveďte. Při všem je ale nutné dbát na jednotný styl. Pokud je váš web každá ves jiný pes, naopak ho to znepřehlední.
Netrapte návštěvníky! Po vyhledání webu nechť se hned dostanou, kam chtějí. Ne na podivnou uvítací stránku, ze které se musí dále proklikávat složitou strukturou. Nevítejte je rozjařenou brazilskou hudbou. Ani poskakující duhoví panáčci v dnešní uspěchané době nikomu náladu nezvednou. V jednoduchosti je krása a minimalismus je dnes populární ve všech oblastech života.
programátor webovek.jpg
Barvy jsou důležitou součástí každého webu. Zaprvé, některé barvy se netěší velké oblibě, například zářivě rudá, fialová. Zadruhé také dodávají webu na přehlednosti. Je vhodné volit vysoce kontrastní odstíny z důvodu čitelnosti, pozor ale, ať web potom nevypadá jako papoušek. Dbejte i na správnou velikost písma a kompatibilitu se všemi zařízeními, ne každý to umí přenastavit a každá akce zdržuje.
Web je prostě nutné vystavit tak, aby se v něm ani úplný laik neztratil, takovým, na kterém byste se chtěli sami pohybovat. Poté je úspěch zaručen.

Jak zpřehlednit web