Na letošním autosalonu v Ženevě představila mladoboleslavská automobilka Škoda koncept s názvem Vision X. Jedná se o vůz, ze kterého v roce 2019 vzejde nový model, který bude nejmenším sportovně užitkovým automobilem (SUV) značky. Velikostí je koncept podobný se Škodou Fabia a spekuluje se, že chystaný crossover nahradí Fabii Combi.
předek škody vision x

Design

Model byl představen v nádherné zelené barvě, která v nabídce sériového vozu bude chybět. Podobné zelené ladění ale k dispozici bude za speciální příplatek. Vůz svými tvary odkazuje na českou tradici broušeného skla. Nejvíce je tato podobnost patrná na tvarech světlometů a na masce chladiče. Zajímavé jsou výsuvné kliky, které také v sériové verzi budou chybět. Na zádi chybí logo Škoda.

Motor

Koncept je poháněn hybridním systémem, který je kombinací zážehového čtyřválce o objemu 1,5 l upraveného na spalování zemního plynu a elektromotoru pro zadní kola. Výkon obou těchto systémů je dohromady 116 kW. Vision X je tak unikátní tím, že muže mít náhon na všechna čtyři kola a nebo jen na přední či zadní při rozjezdu. Vzhledem ke stoupající oblibě elektromotorů je pravděpodobné, že vůz bude dostupný jak v benzinové verzi, tak v elektrické. S naftovým pohonem se nepočítá.
škoda vision x

Příbuzenstvo

Koncern Volkswagen Group připravuje koncepci technicky i velikostně podobných modelů u většiny řad. Škodovácké SUV má tak svého bratrance ve voze Volkswagen T-Roc a sestřenici v Seatu Arona. Všechny tyto vozy jsou postaveny na koncernové platformě MBQ s pohonem předních kol a je pravděpodobné, že tento koncept bude využit i pro sériový Vision X.

Jména

Jak bude nejmenší SUV od Škody pojmenováno? Spekuluje se o názvu s písmemem Q, tak jako to mají ostatní SUV značky, jako např. Karoq, Kodiaq nebo čínský Kamiq.  Ve hře jsou ale i populární pojmenování Favorit, Spartak nebo Popular. Nechme se překvapit, jaké jméno model opravdu dostane.

Škoda Vision X se představuje