Pokud jste v běhu nováčci, pak se asi ptáte, co byste si pod pojmem běžecká technika měli představit. Už brzy se to dozvíte.
Možná si myslíte, že běhat umí už každé malé dítě. To sice možná umí, ale je důležité se tomu zase znova naučit a navíc trošku jinak.
Asi jste si už někdy všimli nějakého toho běžce, který kolem vás prosvištěl jako drak. Existují ale i běžci, kteří prostě běhají tak nějak nehezky. Kdyby se lidské tělo mohlo smát, asi by to smíchy nezvládlo. A právě to je to, v čem je zakopaný čert. Běžecká technika. Často se jedná o nerovnováhu a nestabilitu pohybových částí těla.
kondiční běh lesem
Takový běžec by správně měl být uvolněný a to co nejvíce to jde. Rozhodně by měl postupně zapojovat svalové skupiny podle toho, v jaké fázi kroku zrovna bude. Možná vám přijde zvláštní to, že by člověk měl být uvolněn i při sprintu. Rozhodně by měl, pokud tedy zrovna neběží závodně.
Myslete na to, že i hlava by měla být uvolněná a nepředsunutá dopředu. Nesmí zatěžovat krční páteř. I obyčejné svaly by měly být uvolněny.
Co se týká paží, můžete si všimnout toho, že většina běžců s nimi předvádí různé grimasy. Správně by vždy měly svírat pravý úhel a to alespoň přibližně. Jejich pohyb by měl vycházet z lopatek.
Záda by vždy měla být rovná.
Pokud nechcete jednou skončit s umělou kyčlí, pamatujte, že byste měli občas zapojit i hýžďové svalstvo.
běh pod mostem
Vaše nohy by vždy měly být v ose. Někteří mají s tímto docela velký problém, protože se může stát, že máte nohy do O nebo X.
Nikdy byste při běhu neměli dělat dlouhé kroky, ale pokud potřebujete zrychlit, přidejte spíše na frekvenci. Vždy byste měli došlapovat pod tělo nebo mírně před.
Možná už jste někdy slyšeli o stylu došlapu, kterému se říká kolébka. Ta se hodí při běhu na delší vzdálenosti a kromě toho i pro nováčky, kteří s běháním zrovna začínají.
Správně běhat není opravdu nic jednoduchého. Pokud se ale na některé části vašeho těla pořádně zaměříte, pak uvidíte, že to hravě zvládnete.

Běžecká technika