Je fakt, že jak se začne blížit léto, máte schránky plné letáků nabízejících různě velké bazény a slýcháte, že je to rozhodně lepší, než docházet na koupaliště. Podle mého ne. Už třeba proto, že když se můžete vykoupat doma, pozvete si akorát kamarády, ale s nikým novým si nepopovídáte, neseznámíte a ještě máte fůru starostí kolem jeho údržby. Já jsem rozhodně pro klasickou zahradu.Jestli nevíte, co se hodí ve vaší půdě pěstovat, můžete se poradit se zahradníkem, případně zahradním architektem.
veverka na větvi.jpg
Když se rozhodnete pro pěstování růží, jste zřejmě romanticky založení. Postavit pergolu, kolem které se budou ovíjet popínavé růže, nebo víno, není nesplnitelný úkol. Romantický nádech dají zahradě trvalky. Je ovšem nutné, aby sousedství rostlin bylo různého vzrůstu. Orlíčky, kakosty, levandule, srdcovky, a mezi nimi velkokvěté květiny, jako například pivoňky.
Celá zahrada musí hýřit barvami.
včely na levanduli.jpg
 K plotu můžete zasadit cypříšky. Jsou velice pěkné. A pokud se budou střídat se zeravy, rozhodně pohled nebude nudný.
Ale vyhýbejte se přímým liniím. Působí to příliš uměle. Dejte přednost přírodnímu vzezření.
Ale co by byla zahrada bez stromů. Zasadit nějakou jabloň, pokud máte příznivé podmínky, tak i meruňku, třešeň a jestli máte strach z bodnutí včel a vos, no, s tím vám neporadím. Nějaké to žihadlo k přírodě patří.
Já například miluji, když si můžu na jaře sednout pod rozkvetlý strom a poslouchat bzučení včel.
Máte raději divokou přírodu? Vytvořte si zahradu tak, aby působila dojmem, že se o ni nikdo nestará. Vy budete vědět, že práce jste na ní odvedli víc než dost, ale klidně může vypadat jako divoká louka. Proč nedat prostor hmyzu, který přiletí na sladký nektar, proč nevytvořit místo, kam se bude chodit schovávat ježek, vždyť nemusí mít každý anglický trávník a jen nějaký ošklivý jehličnan.
Nepoužívejte žádnou chemii, ale spíše přírodní prostředky a vytvořte podmínky pro přirozené predátory. Založte si kompost.
Rozvěšte krmítka, napajedla pro ptáky a uvidíte, že vaše zahrada bude plná života.
Chcete mít u domu raději zeleninovou zahrádku? Ani to přeci není problém. Vyrobíte pár záhonů místo trávníku, osadíte je tím, co si přejete sami vypěstovat, a můžu vás ujistit, že až se vrátíte ze zaměstnání unavení, tak oceníte, že si můžete vyčistit hlavu u práce na čerstvém vzduchu.
Můžete si dokonce vyrobit vyvýšené záhony. Nejen, že je to praktické, ale i zajímavé. Můžete si je vyzvednout nad terén podle svých potřeb. Budete tak mít usnadněnou práci a nebudou vás bolet záda a kolena. K vyrobení takového záhonu budete potřebovat dubové, či smrkové řezivo.
Jestli máte u domu málo místa, tak osázené nádoby, nebo lemy kamenných zídek vám zajistí krásu i pohodu.
paprika a česnek.jpg
Hlavně se vyhýbejte betonovým doplňkům. Nepůsobí přirozeně. A když zkombinujete příliš mnoho materiálů, odvedete pozornost od rostlin. Nekupujte imitace dřeva, ale dřevo.
Nezapomínejte, že zahrada je oáza vašeho odpočinku. Proto si ji udělejte takovou, aby vám přinášela radost.

ZAHRADA JE TÍM, ČÍM JSTE VY