Je jasné, že chceme našim starším lidem pomoci. Za tímto účelem jsme vytvořili poměrně velké množství pomůcek, které jim mají usnadnit život a vrátit alespoň část samostatnosti, o kterou díky snížené pohybové schopnosti přišli.

Samozřejmě že i zde se najdou výjimky. Například ne všichni staří lidé mají problémy s pohybem, a naopak, ne všichni mladí lidé se mohou pohybovat bez omezení. Tvrzení, že tyto pomůcky jsou jen pro starší lidi, jsou tedy pouze zjednodušením dané situace, vycházejícím z toho, že právě senioři trpí největším množstvím zdravotních problémů.

vana1

Jedním z hlavních je snížená hybnost dolních končetin, především kolenního a kyčelního kloubu. Je to způsobeno především tím, že tito lidé obvykle celý život pracovali v profesích, které vyžadovaly, aby celou dobu stáli.

Obvyklými jsou například hole či nejrůznější chodítka. Avšak je zde i jiný problém, nad kterým zdraví lidé obvykle příliš nepřemýšlí. Tím je koupání, především tedy ve vaně. Proč je to potíž?

vana2

Pro člověka, který má problémy s koleny, může být vylezení zvednutí se ze sedu téměř nadlidský úkol. A sprchování také není vždy možné, zvlášť pokud daný člověk skutečně trpí při stání bolestí, nebo je jinak nestabilní.

V tomto případě může být řešením sedátko na vanu pro seniory Vozíky pro život. V podstatě jde o obvykle plastový nástavec, který se nasadí na vanu. Na něj si pak může daná osoba sednout. Výhoda spočívá v tom, že se nemusí zvedat „ze země“, nýbrž je to jako by seděl například na židli či v křesle.

To umožní člověku se pohodlně umýt bez toho, že by potřeboval asistenci další osoby. To rozhodně přispěje k jeho sebevědomí a k tomu, aby se cítil nezávisleji.

Můžeme se ptát, zda je toto sedátko bezpečné. Nehrozí například, že by se při častém používání zlomilo například vahou daného člověka?

V tomto případě se skutečně bát nemusíme. Důkazem může být i fakt, že se hojně používají například v nemocnicích na chirurgickém a ortopedickém oddělení či v domovech důchodců. Proto se nebojte a pokud myslíte, že jej využijete, pak směle do toho.

Proč je vhodné pořídit sedátko na vanu pro seniory