Vyberete si krásný pozemek v příjemném místě, v blízkosti potůčku, lesa. Těšíte se, jak si zde budete užívat dny pohody a relaxovat na krásné zahradě. Jakmile však poprvé kopnete do země, setkáte se nepříjemnou realitou – vlhkostí a spodní vodou.

přírodní rezervace


Při každém větším dešti se váš pozemek změní v měkkou mokrou bažinu, která by byla vhodná možná tak pro pěstování rýže. A sen o pohodě se začíná rozplývat.
páchnoucí doutník


Jak se to dá řešit?


Se stavbou domu na takovémto pozemku si poradí stavební firma. Jejich postupy budou prostě trochu jiné, než u běžných staveb, ale dá se to zvládnout. Zdivo bude proti vlhkosti chráněno izolací a dostatečným odvodněním a dům by tak měl být v pořádku. To, co vás může trápit je nyní pozemek.


Možností se nabízí několik:


·         Pokud si na pomoc přizvete opět odborníky, pak k vám naklušou se svým profesionálním vybavením a věc bude vyřešena celkem rychle – nejčastěji se položí odvodňovací drenážní trubky, které budou odvádět vlhkost a přebytečnou vodu z pozemku pryč, vykopání položení trubek a srovnání pozemku do původního stavu zvládne zkušená firma během pár dní.


·         Budete-li si chtít s problémem poradit sami, můžete jej řešit stejně, více se však nadřete, průběh bude delší, o to možná mírně levnější.


·         V nejnižším bodě svého pozemku můžete také vybudovat jezírko, studnu na užitkovou vodu či jakousi nádrž se stejným účelem, jde-li vám spíše o okrasnou stránku věci, pak bude jezírko asi vhodným řešením.
drenážní trubky


·         Místa, kde se voda drží lze také osadit stromy a rostlinami, které si v této půdě libují, jedná se zejména o rákos nebo vrby, těch máme několik druhů a právě jejich okrasné varianty se do zahrad velmi hodí, přináší kromě pěkného vzhledu, také užitek v podobě příjemného stínu. V mokré půdě se vrbě dobře daří a rychle také roste, takže žádaný efekt může být v tomto případě velmi rychlý. Mezi další dřeviny, kterým vlhko nevadí, jsou třeba jalovec, smrk, borovice, olše, tis nebo bříza.

Jak bojovat s vlhkostí