Krása se snoubí se zdravím. Ženy, chcete být krásné a zdravé? Poohlédněte se po přírodní medicíně. Louky nám nabízejí spoustu krásy, jen ji využít. Mají krásu i ve svém jméně jako například sedmikráska chudobka, která se nazývá lidově letní krása. Pomáhá nám být aktivní, působní proti jarní únavě. Krásu musíme i „zapíjet“, dostatek pramenité vody čistí pleť, květy sedmikrásky můžete osvěžující nápoj ozvláštnit.
pampelišky ve vodě

V přírodní kosmetice najdeme další opomíjenou květinu pro krásu – pampelišku čili smetanku lékařskou. Již z jejího pojmenování vidíme, že umí léčit – pampeliška, mnohými považována na urputný plevel, dokáže zesvětlovat hnědé skvrny na rukou, které se tvoří s přibývajícím věkem. Pampeliškové víno snižuje krevní tlak, listy pampelišky obsahují zdraví prospěšné vitamíny i minerální látky. Krásu spojenou se zdravím nám poskytne i pampeliškový sirup, jelikož posiluje imunitní systém. Zapište si recept na úžasnou dobrůtku a vyzkoušejte pampeliškový sirup, občas mylně nazývaný pampeliškový med.

 

·         400 – 450 květů rozkvetlých sluníček – pampelišek

·         2 litry vody

·         2 kg cukru (upřednostňuji třtinový namísto rafinovaného vitamínů zbaveného bílého cukru)

·         2 ks chemicky neošetřených citronů (mívají běžně v prodejnách Lidl)

tekoucí med

Nelekejte se množství pampelišek, nasbírala jsem je sama za 20 minut. Naplnila jsem jimi misku o průměru cca 21 cm. Mám štěstí, že louku máme před domem a nemusela jsem pracně zlaté hlavičky hledat. V receptech na internetu pampelišky zpravidla proplachují pod vodou, ale tím je zbytečně zbavujete pylu, který má nedozírné účinky na naše zdraví. Rozprostřela jsem žlutá sluníčka na stůl pokrytý bílými archy a broučci vylezli sami, zbytek jsem „vyfoukala“.

Připravte si velký hrnec, nasypejte pampeliškové hlavičky, omyté nakrájené citrony i s kůrou. Citrony zbavte jader, ale nevyhazujte je. Příležitostně je rozkousejte, jadýrka obsahují limonoidy, které mimo jiné snižují cholesterol.

V hrnci máme pampelišky, rozkrájené citrony, přilijte všechnu odměřenou vodu a 15 minut nechte mírně probublávat. Po té hrnec odložte do chladu a druhý den slijte přes jemné sítko. Do výluhu přidejte cukr a opět za pomoci mírného varu za občasného míchání povařte do zhoustnutí. Horký sirup nalijte do menších čistých a nahřátých skleniček. Pevně utáhněte víčka a máte hotovo! Sirup pro zdraví a pro krásu je hotov. Uložte do spíže nebo alespoň do chladu, kam nesvítí sluníčko.

Užívejte po lžičkách, přidávejte do chladnoucího čaje nebo si namíchejte šťávu a vězte, že s pampeliškovým sirupem do sebe dostáváte i sluníčko, které vás zahřeje a vyloudí úsměv na tváři. Krása se snoubí se zdravím posíleným úsměvem.

Hledejte recept na krásu v přírodní lékárně