Naštěstí se mnoho nehod, které nějakým způsobem souvisí s jadernou elektrárnou na světě příliš neodehrálo a když ano, bylo vše poměrně rychle uvedeno zase zpátky do zajetých kolejí. Černobyl však byl v tomto směru jiný, a proto se tvůrci ze stanice HBO rozhodli, že o tamní katastrofě natočí několika dílnou mini sérii, která pojednává jak o samotném vzniku tohoto neštěstí, tak i o následných snahách o nápravu a samozřejmě také o následcích, které celá událost měla nejen na tehdejší Sovětský svaz, ale v podstatě na celý svět, který byl touto katastrofou rovněž poměrně dost postižen.
jaderná elektárna

Hned na začátku je dobré říci, že se seriál rozhodně povedl. Je skvělý jak po formální stránce, tak i co se týče hereckých výkonů. Nenajdete zde vyloženě filmové či seriálové hvězdy, ale stálice, které svému řemeslu rozumí a umí zahrát cokoliv. Hlavním aktérem seriálu však není žádná postava, ale samotná elektrárna Černobyl. Co se týče technické stránky, jedná se skutečně o obdivuhodný kousek, kterému není co vytknout. Od výpravy přes kameru až po režii jde o mistrovské dílo, které jistě dokáže inspirovat i další tvůrce, kteří se budou chtít pokusit tvořit obdobným způsobem.
stará továrna

Co se týče historických nepřesností, dle odborníků je jich tu naprosté minimum. To si však nemyslí nynější ruské vedení a hodlá natočit svou vlastní verzi havárie černobylského reaktoru.
Ruská verze
Opravdu, ruská televize bude v brzké době natáčet svou verzi událostí v Černobylu. Tento seriál však nebude mít samozřejmě tak velkou historickou hodnotu jako nynější protějšek. Spíše se bude jednat o fiktivní příběh, který má zlepšit náhled Rusů na celou tragédií. Za havárií tak v tomto případě nebudou moci neschopní pracovníci elektrárny, ale agent CIA, který na elektrárnu provedl sabotáž. Samozřejmě, že realita byla úplně jiná, ale současná politická situace v Ruské federaci napomáhá k tvorbě obdobných propagandistických nesmyslů. Pro většinu světa to alespoň bude zajímavá komedie.

Seriál o největší jaderné katastrofě