Jste vyznavači přírodních zákonů a upřednostňujte ekologickou zahradu, zajímáte se o permakulturu anebo vytváříte zahradu přesně podle plánu, trávník musí být krátce střižený bez jediného plevelu?

kropící konev, zalévání

Každý si vytváříme okolí podle svého naturelu. Někdo dříve nebo později dojde svým chováním ke změně v postoji k přírodě, začne jinak vnímat přírodní zákony a najednou pochopí, že příroda je doslova a do písmene mocná čarodějka. Stačí ji jen sledovat, vnímat, „poslouchat“ a ona se nám odmění klidem, pohodou a úžasnou energií.

Jiným výše uvedená slova zní nepochopitelně, nezajímají se o přírodu jako takovou. Vidí škůdce, které musí ničit chemickými postřiky, z trávníků neustále vydloubávají plevel, kropí Roundupem pampelišky, trávník hnojí opět chemií tak, aby byl lahodný a pěkný „na oko“. A už je vůbec nezajímá, kam déšť chemii spláchne, že poputuje po jejich zahradě až k sousedovi. Nezájem o podstatu přírody je smutný, ale nesuďme ostatní. Mají to tak nastaveno.
strašák do zelí, permakultura

Naštěstí je dost lidiček, kterým příroda leží na srdci a čím dál tím více se jejich řady rozšiřují. Už jen tím, že např. kompostují různé rostlinné zbytky, plevely anebo nechají na svém udržovaném trávníku vyrůst rostlinky. My třeba při sekání trávníku okolo domu objíždíme kola rozkvetlých kopretin, protože nemáme to srdce je posekat. Za odměnu nás odměňují svými krásnými květy, které oblažují včelky a motýli. Kola rozkvetlých kopretin vypadají na posekaném trávníku náramně! V žádném případě nepoužíváme pesticidy, nenajdete u nás žádnou chemii a postřiky proti škůdcům. Hnojíme kvašeným výluhem, tzv. jíchou z kopřiv.

Kopřivy mají vícero použití. Mladé kopřivy používáme na špenát, sušíme na čaj a používáme i jako organické hnojivo. Stačí natrhat kopřivy, když chcete urychlit kvašení, nasekejte je, dáte do sudu s vodou a necháte kvasit. Odborné rady doporučují zalít dešťovou vodou.
květiny kopretiny

Upozorňuji, že hotový kvas tak trochu zapáchá a pokud vám při nabírání konví ulpí na ruce, těžko se ho zbavujete. Doporučuji hnojit za použití gumových rukavic.

A bonus pro vás? Víte, že děláte maximum pro zdraví své i vašich dětí.


Eko zahrada nebo perfektně „střižená“ zahrada?