Abychom si trochu osvětlili ,jedná se o oficiální název potravin nebo kosmetiky, které jsou certifikované a pro zdraví a přírodu neškodné. Bioprodukty jsou vyráběné z kontrolovaného ekologického zemědělství, je zde kladen důraz na dobré hospodaření s půdou, rostlinami, zvířaty a celkově přírodě. V tomto způsobu výroby se nikdy nepoužívají chemické přípravky, umělá hnojiva a postřiky, hormony nebo jakékoli umělé látky. Potraviny vyráběné z bioproduktů se vyznačují dobrou kvalitou a výraznou chutí bez chemických dochucovadel. Při koupi těchto produktů neinvestujete pouze do vlastního zdraví, což je samozřejmě nejdůležitější, ale také do životního prostředí a jako bonus podporujete výrobu českého venkova.
sklízení jablek

Bioprodukt vždy poznáte podle symbolů uvedených na obalu, tyto symboly jsou dva, zelená zebra nebo zelený lístek. Certifikované produkty jsou označeny stejně v celé Evropské unii, jedná se o zelený lísteček seskládaný z malých hvězdiček. Každý výrobek také musí mít svůj identifikační kód, který v České republice začíná CZ a pokračuje kódem s kombinací písmen a číslic.

Pokud jste se rozhodli nabízet vlastní zeleninu z vašeho pole či zahrady pod označením „EKO“ či „BIO“, protože nepoužíváte žádná umělá hnojiva ani postřiky, můžete i tak narazit. Vaše zelenina ani ovoce se tak označovat nesmí, pokud je vaše zahrada či pole umístěno tři a méně kilometrů od polí Jednotného zemědělského družstva, které jsou těmito postřiky a hnojivy hnojeny.
olej z levandule
Jelikož tyto postřiky jsou na jejich pole rozprašovány traktory a letadly a tak se samozřejmě tyto látky dostanou až na vaše políčko či zahrádku. Pokud máte podezření, že vám váš pozemek znehodnocují až přespříliš, můžete se domáhat odškodného, ovšem výsledek může být velmi nejistý, proces se může dlouho táhnout a nakonec na tom nejvíce proděláte vy sami.

Co jsou bioprodukty?