Každý, kdo dbá na to, aby jeho finanční situace byla uspokojivá, si hlídá, kam peníze odcházejí. Často že nám ani nezdá, že utrácíme. A přesto peníze utíkají pryč, ani se nenadějeme. Každý by si měl umět ohlídat výdaje i příjmy a umět v rámci domácího rozpočtu hospodařit. Ale stejně jako vše ostatní, i toto se musíme učit. Nejlépe je tomu tak, když rodiče již své děti vedou od malého věku k tomu, aby viděly, kde jsou rezervy a kde je možné peníze uspořit. Často mávneme rukou a řekneme si, že vydání několika korun navíc nic neznamená. Zkuste si ale spočítat, kolik takové zbytečné výdaje ročně mohou udělat. Možná se budeme velmi divit a zjistíme, že mávnutí rukou nad pár korunami není vůbec na místě.
pohled na pokladničku
Tipy, které nám udrží peníze v kapse
–          Veďme si domácí účetnictví. Nemusíme mít k tomu žádné světoborné znalosti. Stačí si pořídit notýsek, kam si budeme každý měsíc zapisovat všechny svoje výdaje včetně haléřových. Stejně tak si budeme zaznamenávat svoje příjmy. Na konci měsíce pak vše sečteme a hned budeme vědět, o kolik jsme svůj rozpočet přesáhli nebo jsme naopak ušetřili.
–           
–          Pokud chceme zjistit, kde nás bota tlačí, je dobré si počítat zvlášť výdaje za potraviny, za zábavu, za bydlení i za módu. Pak rychle uvidíme, za co bychom měli své výdaje snížit.
–           
–          Je třeba plánovat. Nenakupujme chaoticky, co uvidíme. Je dobré udělat si plán jídelníčku třeba na týden a vyjít si jednou týdně na nákup, kde si vše podle seznamu nakoupíme. Kupujme jen to, co víme, že spotřebujeme a nezkazí se nám to.
–           
–          Pokud vlastníme mrazák, je vhodné využít různých akcí a slev, kdy si můžeme levně nakoupit potraviny do zásoby a uchovat si je doma zmrazením. I tak lze ušetřit pár korun.
–           eura pod kalkulačkou
–          Pokud nakupujeme nějaké zboží, které nám má sloužit delší dobu, dobře si nákup rozmyslete a klidně počkejte, až obchod zboží zlevní. Často to jsou různé výprodeje, které nám ušetří i několik stokorun.
–           
–          Nebojme se nakupovat na splátky. Čekání, než našetříme, by nám vzalo veškerou radost z nového zboží, někdy zas potřebujeme zboží hned. Vyberme si takový obchod, kde jsou často půjčky i bezúročné a umožní nám za nízké splátky udělat si radost.
–          

Peníze a domácí rozpočet